Історія спелео і галотерапії (виникнення та розвиток)

Будівництво релакс-приміщень (соляні печери, сауни, хамами, бані тощо)

Історія спелео і галотерапії (виникнення та розвиток)

04/09/2018 Історія виникнення галотерапії Корисно знати 1

Сучасна концепція використання природних засобів для оздоровлення та підтримки  здоров’я – це максимально обережний режим впливу, без різкого і стресового втручання в природні процеси організму (крім, зрозуміло, випадків, коли це необхідно). Поширення ідей  WELLNESS і методик спа-процедур з використанням виключно природної косметики, повернення до методів підтримки рівноваги в організмі за допомогою простої гімнастики і дихальних вправ, індивідуальний підхід до будь-яких проблем і нездужань – всі ці різні аспекти медицини, індустрії краси, фізкультури і спорту підводять жителя сучасного міста до простого і ефективного комплексу турботи і догляду за собою.

Спелеотерапія і галотерапія (як результат розвитку методик спелеотерапії) як описані і клінічно підтверджені методи фізіотерапії отримали своє визнання і поширення порівняно недавно, але у лікування цілющим повітрям печер – довга насичена історія.

Неоліт

Доісторичні часи часто асоціюються у сучасної людини з печерами. У печерах мешкали наші предки, печери використовувалися і як укриття, і як сховище, і як джерело корисних речовин і мінералів. У низці печер Європи археологічні дослідження виявили, що жителі неоліту споруджували в соляних печерах спеціальні місця для збору води, насиченою різними солями і мінеральними речовинами. Передбачається, що вже тоді нашим предкам було відомі її цілющі властивості.

Античність

Процедури перебування в соляних печерах використовувалися лікаріми  в Стародавній Греції і Стародавньому Римі. Незважаючи на сприятливий в цілому клімат Середземномор’я, жителі античності нерідко страждали від епідемій і спалахів інфекційних захворювань. Перебування в соляних печерах, як вважалося (почасти справедливо), оберігає від зараження і сприяє одужанню у вирадках тяжких хронічних захворювань. Культ оздоровчих процедур і турботи про тіло поширився в античності досить широко, тому галотерапія була загальновідома і використовувалася всюди, де для цього існували природні умови.

Стародавній Схід

Цілюща сила повітря в гірських печерах була відома лікарям давньосхідних цивілізацій. Епізод з чарівним зціленням воїнів у печері з чудодійними кристалами присутній в стародавньому індійському епосі “Рамаяна”. Воїни, змучені гонитвою за підступними викрадачами божественних дітей Рами і Сіти, зупинилися на відпочинок у печері, де вода з підземного джерела і незвичайне повітря швидко зцілили їхні рани і відновили сили, необхідні для успішного продовження погоні.

Середньовіччя

Печери в Середньовіччі здобули собі славу місць, так чи інакше пов’язаних з якимись темними силами. І в той же час легенди про чарівні каменях у печерах, які при дотику дають незвичайну силу, казки про чудесні зцілення відьом в печерах, міфи про різних непереможних чудовиськ, що мешкають в печерах, часто доносять до слухачів думку про те, що самі печери мають якусь загадкову силу зцілювати і допомагати в одужанні.

Новий час

Поступовий розвиток медицини і вивчення медиками накопиченого досвіду зробило водолікування та лікування цілющим повітрям одними з найпопулярніших і затребуваних оздоровчих процедур в другій половині XIX століття. Розвиток спелеотерапії, водолікування, вивчення властивостей мінеральних джерел і насиченого сольовими частинками повітря дозволило визначити захворювання, які найбільш ефективно піддаються лікуванню за допомогою повітря печер і води з природних джерел. На перше місце ставляться хвороби легенів і всієї дихальної системи. Симптоми невиліковного на той час туберкульозу, загадкова бронхіальна астма успішно лікуються курсами спелеопроцедур. Артрити, запалення суглобів і м’язів, захворювання опорно-рухового апарату впевнено займають у списку показань до терапії повітрям соляних печер друге місце. Не відразу, але стає очевидним поліпшення стану хворих з різними формами порушень обміну і гінекологічними захворюваннями після терапії в соляних печерах.

Двадцяте століття

Смутні та військові часи двадцятого століття загальмували розвиток оздоровчої медицини, сприяючи швидше бурхливому зростанню знань в галузі польової хірургії та лікуванні важких травм. Тим не менше, під час другої світової війни німецькими медиками було помічено й професійно задокументовано, що перебування в бомбосховищі, обладнаному в одній з карстових печер Вестфалії, сприятливо позначаються на стані хворих бронхіальною астмою та іншими захворюваннями дихальної системи. Після закінчення війни ці карстові печери стали використовуватися для систематичних медичних досліджень і спостережень.

З середини 1950-х років кліматотерапія і в тому числі процедури в соляних печерах стають досить поширеним методом профілактики та оздоровчої терапії ряду захворювань. Угорщина, Болгарія, Австрія, Словаччина, Польща відкривають санаторії та спа-клініки, в яких використовується ефект соляних печер. Ряд науково-клінічних медичних інститутів починають дослідження впливу повітря сильвінітових печер на організм людини. У Радянському Союзі дослідження проводяться на базі Адлерської кліматичної станції, на Закарпатті, на Уралі.

В останній чверті двадцятого століття стали використовуватися штучні камери, що імітують клімат соляних печер. Оздоровча галотерапія стала можливою для жителів великих міст і мегаполісів. В умовах вираженого забруднення атмосферного повітря стало особливо очевидно сприятливий комплексний вплив курсів перебування в соляній кімнаті на організм людини.

One Response

  1. […] Детальніше: Історія спелео-і галотерапії  Галотерапія – термінологія Зазвичай під термінами “галотерапія”, “спелеотерапія” маються на увазі процедури перебування в природних або штучно-створених умовах карстових печер. Частина термінів заснована на назві солі – сильвініт, і відноситься до процедури перебування в природних умовах або приміщенні, відтворюючому середу сильвінітових печер. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.